Zajímavosti, tipy a rady pro uživatele markýz s automatickým řízením
V posledních letech je velice moderní využívat automatizaci domácnosti. I markýzy jsou už řadu let ovládány elektromotory s dálkovým ovládáním. V nabídce je řada příslušenství pro automatické ovládání, nejoblíbenější jsou sluneční a větrná čidla, otřesová čidla a méně častá pak dešťová čidla.
Úplnou novinkou jsou pak různé prvky chytré domácnosti – ovládání markýz, žaluzií, vstupních dveří, branek, vrat či garážových vrat – přes aplikace na chytrých telefonech, tabletech či počítačích. Dnes je možné si k chytré domácnosti připojit i vytápění či osvětlení domácností.
Jako s každou automatizací je však potřeba zacházet s opatrností a používat selský rozum. Vždy bude platit, že nepřítomnost v domě má znamenat nemožnost nezávislého a nekontrolovaného ovládání markýz. Připravili jsme několik zajímavostí a tipů při užívání větrné a sluneční automatiky.
větrné čidlo
Na co dáváme při instalaci čidel pozor?
- na sluneční čidlo nesmí v průběhu dne dopadnout stín (stromu, komína, stožáru apod.) – umístit tedy správně čidlo je veliké umění, a ne vždy je možné vzít v potaz veškeré eventuality a každý směr dopadajícího slunce,
- větrné čidlo musí být volně obtékáno proudem vzduchu,
- větrné čidlo uprostřed fasády nebude reagovat na čelní vítr,
- větrné čidlo nezachytí nárazový vítr a prudké poryvy větru,
- montáž na oplechování, poblíž hromosvodu nebo okapu může znatelně ovlivnit dosah bezdrátového čidla,
- bezdrátová čidla nejsou vhodná pro komerční budovy – velké vzdálenosti, možnost rušení jinými signály, to vše narušuje bezchybnou funkci čidel.
Jednotlivé automatiky jsou nezávislé prvky, proto se jejich funkce mohou vzájemně rušit. Typickým příkladem je sluneční a větrná automatika, kdy čidla vysílají každých 15 minut signál. Zapnutá sluneční automatika tak bude po časovém I manuálním povelu neustále ovládat markýzy podle aktuální situace, protože má prioritu. Pokud však v tu stejnou chvíli zafouká nárazový vítr, může dojít ke zničení markýzy. Doporučuje se proto při odchodu z domova vypnout sluneční automatiku, aby markýzy nereagovaly na slunce, byly v parkovací – ochranné poloze.
Spolehlivost ochrany proti větru závisí na řadě faktorů:
1) Umístění větrného čidla: v místě instalace čidla se mohou vyskytnout různé aerodynamické jevy (turbulence, větrné tunely apod.), které ovlivní činnost čidla a mohou reakci řídicího systému zpomalit. Tyto jevy jsou z velké části předem neurčitelné a závisí na okamžité rychlosti a směru větru, členitosti fasády, okolní zástavbě a mnoha dalších, předem neznámých vlivech.
2) Rychlost svinování markýzy (vytahování žaluzií) po vydání povelu automatickou: zatažení vysunuté markýzy (spuštěné žaluzie) do ochranné polohy trvá určitou dobu, která závisí na výsuvu markýzy (vyložení markýzy, délce žaluzie), a činí řádově desítky sekund. Po celou tuto dobu je markýza (žaluzie) stále vystavena účinkům větru a může být poškozena.
Z tohoto článku plyne jednoznačně, že ochrana větrnou automatikou není 100%. Je to skvělý pomocník, ale ne dobrý pán. Jako každá automatika nám život usnadní, ale není na ni absolutní spoleh. Tzn. neexistuje žádný automatický režim, který počítá se všemi přírodními eventualitami – ty může vyhodnotit jen člověk. Pohledem z okna, sledováním změny počasí, denní doby apod.
Vysvítá slunce – markýzu si roztahuji podle potřeby. Zvedá se vítr…ještě je to v pořádku, ale vítr sílí, markýzu zatahuji. Začíná pršet – lehký déšť mi podle návodu nevadí, déšť zesiluje, markýzu zatahuji a při nejbližším suchém dni ji na sluníčku nechávám proschnout. Odjíždím z domova na celý den, vypínám sluneční automatiku, která by jinak po celý den v 15 min intervalech přijímala signály ze sluníčka a markýzu vytahovala či zatahovala – ale ejhle, on někdy přijde nečekaně vítr. Co pak?
Člověk je nejdokonalejší počítač, který v každý okamžik zpracovává miliony podnětů, řídí složitý systém vitálních tělesných funkcí, využívá zkušenosti k vyhodnocování nových situací a k tomu má emoce, mezilidské interakce a řadu překážek k uskutečňování svých cílů a snů. Pojďme se zase na něj spolehnout!